For a long time now I have been hearing from friends and reading in the media the debate about the cost of insulin. I have also read how people have died trying to purchase and use a sub-standard quality insulin in a deadly attempt to contain the cost. I decided to do a little research on the subject of Insulin costs. Sooo, Business Insider wrote about this and stated that the ” cost of production of human insulin ranges between $2.28 to $3.42 per vial. Sounds peachy to me until I found that retail prices at Levimir is $398 per vial. Lanters vial is $340 per vial. Patients with type 1 diabetes require two or there vials of insulin per month. ( Washington P0st ). I’m not going to bother to compare the production cost with the retail cost because you can see the rip off as clear as daylight. Big Pharma holds your life in their greedy hands. Something must me done about this NOW.


Advertisement


Advertisement


Categories: Politics

0 Comments

Leave a Reply

Subscribe to our Newsletter

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Capricorn Science will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.